Na co zwrócić uwagę przy zakupie kostki brukowej?

Sztuka układania kostki brukowej ma swoją historię, którą zapoczątkowali już starożytni. Z tą różnicą, że oni kładli kamienie na drogach. Na dzień dzisiejszy profesjonalne firmy potrafią stworzyć nieocenione cuda na podjeździe.

Kształty kostki brukowej są od prostokątnych, kwadratowych, okrągłych, trójkątnych po takie, które przypominają kość. Również wielobarwność kostki sprawia, że zainteresowaniem tym produktem stale wzrasta. Odcienie szlachetnej szarości, jesiennych brązów, bladego różu i krystalicznej czerni pozwalają wręcz na stworzenie dzieła sztuki.

Kostka brukowa jako materiał nie jest drogą inwestycją.

O wiele droższy jest granit. Również jego ułożenie jest o wiele droższe, ponieważ zajmuje więcej czasu. Te materiały są na tyle uniwersalne, że można je myć myjką ciśnieniową. Nawet jeśli za kilka lat kolor nam zblednieje, można bez problemu użyć specjalnie do tego przeznaczonego impregnatu, który sprawi, że barwy nabiorą bardziej intensywnych odcieni i świeżości.

Kostka brukowa równie często jak przy domach jest układana na dużych powierzchniach parkingowych.

Poprzez niwelację terenu można uzyskać idealne spady, które powodują, że nie ma nigdzie żadnych kałuży (o ile kratki ściekowe nie są pozapychane!). Przy parkingach na samochody ciężarowe najważniejsza jest solidna podbudowa. Jeśli grys o różnych frakcjach zostanie idealnie ubity to nie ma możliwości, aby porobiły się jakieś dołki czy koleiny. Dlatego wybierając wykonawcę na taki plac, warto zwrócić uwagę na to, by firma robiła podbudowę i układała kostkę. Są firmy, które posiadają maszynę do układania kostki, co gwarantuje szybsze wykonanie inwestycji. Taka maszyna ma różne wymienne końcówki, dzięki czemu oprócz układania kostki, wstawia krawężniki i dodatkowo zamiata piasek, którym musimy zasypać spoiny.

Warto również zwrócić uwagę jakiego producenta wybieramy kostkę. Zasada: najtańszy-najgorszy nie jest tu tak oczywista. Jeśli „zamówimy” sobie firmę rok wcześniej lub zimą, kiedy budowlanka ma przestój, warto jeszcze dodatkowo negocjować cenę.

Related posts

Leave a Comment