Szczecin miastem architektury.

Szczecin jest malowniczym, pięknej zieleni miastem jak i również miastem ciekawej architektury. Do najważniejszych oraz najpiękniejszych zabytków można zaliczyć;  Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego, Brama Portowa, Brama Królewska, Czerwony Ratusz, Cmentarz Centralny oraz Park Żeromskiego.

Zamek Książąt Pomorskich – był siedzibą rodu Gryfitów, położony jest na wzgórzu zamkowym nad rzeką Odrą. W Zamku Książąt Pomorskich  znajdują się cztery skrzydła: północne, południowe, wschodnie i zachodnie, a także skrzydło mennicze.

Wały Chrobrego – centralny punkt spacerowy łączący Zamek Książąt Pomorskich, archikatedrę św. Jakuba i gmach Głównego Muzeum Narodowego.

Brama Portowa – barokowa brama miejska wybudowana u wylotu ulicy Kardynała Wyszyńskiego. Wybudowana na pamiątkę odkupienia Pomorza Zachodniego. Przed II wojną światową brama nosiła nazwę Brama Berlińska. W czasie II wojny światowej w obawie przed zniszczeniem zdemontowano zdobione szczyty bramy i ukryto w Lesie Arkońskim, a samą bramę obsadzono bluszczem i tak przetrwała wojnę.

Brama Królewska – tak jak Brama Portowa powstała na miejscu dawnych murów miejskich. Brama przyozdobiona jest rzeźbionymi elementami oręża, zbrojami, tarczami i sztandarami – to nawiązanie do rzymskiej tradycji pochodów triumfalnych i wieszania zdobycznej broni na bramach miast.

Czerwony Ratusz – dawny ratusz miejski – zwany ”Nowym”. Neogotycki budynek, jego mury zdobią strzeliste wieże, balkony, rzeźby i miejskie herby.

Cmentarz Centralny – największy cmentarz w Polsce, architektura cmentarza nawiązuje do nekropolii Ohlsdorf w Hamburgu.

Park Żeromskiego – zajmuje powierzchnię ok. 25 ha. Na terenie parku znajdują się dwa budynki. Pierwszy z nich to Hotel zbudowany w pierwszych latach XX w. według projektu Wilhelma Meyer-Schwartau. Znajduje się w samym centrum parku. Właściciele przeznaczyli go na kawiarnię, do której ciągnęły tłumy.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą na domy w Szczecinie w portalu dobryadres.pl.   

Niedaleko miasta znajduje się również Krzywy Las pod Gryfinem. Można w nim spotkać kilkaset osobliwie zdeformowanych sosen pospolitych. Drzewa zostały posadzone w latach 30. poprzedniego wieku. Istnieje teoria iż kształt drzew jest wynikiem ingerencji człowieka. Ze względu na piękno  tejże architektury, cena nieruchomości w Szczecinie może zaszokować niejednego przyjezdnego. Malownicze krajobrazy, pełne zieleni coraz częściej zachęcają do mieszkania w Szczecinie, czy to na stałe, czy na okres letni.

Related posts

Leave a Comment