Bramka ogrodzeniowa czyli drzwi do posesji

Nim wyselekcjonujemy odpowiednią do naszego ogrodzenia furtkę, przyjrzyjmy się jakich wyborów dokonali inni. Przekroczenie solidnego, wysokiego ogrodzenia Poznań klasztoru możliwe jest jedynie przez furtę. W takich instytucjach bramę ogrodzeniową otwiera oraz rygluje stale jedna i ta sama postać. Furtka w ogrodzeniu w zakonach niemal jest symbolem prywatności.


Podobne funkcje realizują furty ogrodzeniowe na lokalnych posesjach.

Płot zaznacza obszar, na jakim obowiązują ceremoniały właściciela. Płot a w tym bramka w wielu przypadkach dużo mówi o jego właścicielach. Jedne przyciągają uwagę prostotą skonstruowania, drugie znowu bogactwem a także skomplikowanymi stylami.

Ogrodzenia na obrzeżach miast zwykle stawia się z drewna, czasami są to nawet krótkie, nieokorowane żerdki. Wyłącznym zadaniem takich furtek ogrodzeniowych jest wyznaczenie dokładnej granicy posesji. Z reguły takie furtki nawet nie są zamykane na zamki czy kłódki, bowiem ufa się sąsiadom zaś nieznajomych jest nader mało.


Lecz w większych osiedlach brama broni dostępu do posesji nieznajomym, więc musi być bezawaryjna. W tym celu na furtki stosuje się solidnych kawałków drzewa-desek względnie grubych belek połączonych gwoździami lub powiązanych śrubami. Takie bramki są cięższe, wobec tego potrzebują adekwatnych okuć i zawiasów i muszą być przymocowane na mocnych, stabilnych słupkach ogrodzeniowych.


Odciągane czy też kute żelazo, siatka ogrodzeniowa z drutu, płaskowniki oraz ceowniki to materiały ochoczo używane przez rzemieślników do wyrobu bram oraz furt. Takie bramy i furtki ogrodzeniowe z pewnością są trwalsze od ogrodzeń drewnianych, lecz trudniejsze do obróbki a przez to droższe.
Metalowe bramy i furtki ogrodzeniowe wytwarza się najczęściej z prostych, ostro zakończonych, przez co karkołomnych do sforsowania, prętów, przytwierdzonych do konstrukcji z teowników. Instaluje się je na stalowych ewentualnie betonowych słupkach, mogących udźwignąć duży ciężar ogrodzenia Poznań.
Do niedawna bramy i furtki ogrodzeniowe ozdobione pięknymi ornamentami były wyłącznie w starym budownictwie ogrodzeń. Obecnie czasami wykorzystuje się je w nowoczesnych willach przypominających pałacyki. Tymczasem teraźniejsze style są mniej wytworne.

Zajrzyj na bloga aniaradzi.pl. Codziennie nowe publikacje!

Related posts

Leave a Comment