Pieczątki budowlane to pojęcie dosyć szerokie. Potocznie mówi się tak o pieczątkach, którymi posługują się osoby z uprawnieniami budowlanymi, jak i o stemplach osób, które pracują w branży budowlanej, ale nie mają uprawnień. Sprawdź, jakie wymogi muszą spełniać pieczątki budowlane, a także kto i kiedy może się nimi posługiwać.
Uprawnienia budowlane a pieczątki
Osoby, które mają uprawnienia budowlane, są zobligowane do tego, by posługiwać się stemplami zawierającymi konkretne informacje. W tym wypadku pieczątki budowlane wykorzystuje się do oficjalnego potwierdzania wykonania konkretnych prac budowlanych czy inżynierskich. Tego rodzaju stemple budowlane informują o tym, kto odpowiadał za nadzór nad wykonaniem prac.
To, co musi znaleźć się na wzorze pieczątki budowlanej, reguluje prawo. Oto dane, jakie należy zawrzeć na płytce stemplującej:
- Imię i nazwisko danego specjalisty – osoby, do której należy stempel.
- Tytuł naukowy lub tytuł zawodowy – jest to uwarunkowane wykształceniem posiadacza pieczątki. Osoba z uprawnieniami budowalnymi może mieć wykształcenie zasadnicze, techniczne lub wyższe.
- Numer ewidencyjny uprawnień budowlany – każdy specjalista ma przypisany swój własny, unikatowy numer.
- Zakres uprawnień budowlanych.
Kto posługuje się oficjalnymi pieczątkami budowlanymi? Są to między innymi elektrycy z uprawnieniami SEP, kierownicy budowy czy projektanci instalacji.
Brak uprawnień budowlanych a pieczątka budowlana

Mianem pieczątek budowlanych zwykło się nazywać także stemple, którymi posługują się osoby nieposiadające uprawnień budowlanych. Mowa na przykład o architektach, inżynierach bez uprawnień czy specjalistach w zakresie budownictwa. Osoby te nie muszą stosować się do żadnych wymogów – prawo w żaden sposób nie reguluje kwestii posiadania stempli lub informacji na nich zawartych.
Jeśli nie masz uprawnień budowlanych, zakres Twoich obowiązków jest inny niż zakres obowiązków osób z uprawnieniami. Nie masz też przyznanego numeru ewidencyjnego. W związku z tym wzór odbicia może zawierać między innymi Twoje imię i nazwisko, specjalizację zawodową, dane kontaktowe, a nawet adres strony www czy hasło reklamowe. Słowem, wszystko to, co wydaje Ci się potrzebne i co może ułatwić Twoją pracę lub promować działalność.
Pieczątki przydatne podczas pracy z dokumentacją
Oprócz pieczątek imiennych czy pieczątek firmowych mogą przydać Ci się także pieczątki biurowe lub księgowe, zawierające wzory, takie jak:
- dokumentacja podwykonawcza,
- wliczono w koszty,
- projekt zatwierdzono,
- w zastępstwie kierownika,
- świadectwo eksploatacji.
Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z budownictwem, majsterkowaniem czy technologią, zapraszamy Cię na stronę erykpeplinski.pl/. Znajdziesz tam dużo informacji, które mogą Cię zainteresować.