Ocieplanie poddasza: jak obniżyć koszty bez obniżania jakości

ocieplanie poddasza 3

Odpowiednia izolacja termiczna budynku, w szczególności zaś mieszkalnego, to podstawa we współczesnym budownictwie. Dobrze zabezpieczone ściany, dach oraz poddasze chronią przed poważnymi stratami energetycznymi w zimę, ale również utrzymują odpowiednią temperaturę w gorące letnie miesiące. Wybór najbardziej optymalnej formy ocieplania budynku nie jest łatwy i co do zasady powinien bazować na takich elementach jak jakość, trwałość, skuteczność oraz koszty samej inwestycji.

Czy warto stosować izolację natryskową?

Te cztery parametry na bardzo wysokim poziomie utrzymuje metoda izolacji natryskowej. Wykorzystuje ona właściwości pianki poliuretanowej, która w czasie natrysku wykonywanego agregatami rozprowadzana jest po całej ocieplanej powierzchni. W rezultacie pianka dostaje się nawet do najtrudniej dostępnych miejsc, wciska w każdą szczelinę i zakamarek, chroniąc przed ubytkami grzewczymi. Ze względu na swoją uniwersalność i doskonałe pokrywanie powierzchni izolacja natryskowa sprawdza się jako skuteczne ocieplanie poddasza zarówno użytkowego (mieszkalnego), jak i przeznaczonego wyłącznie na nieużytkowy strych.

Właściwości pianki izolującej

Co wyróżnia piankę poliuretanową i metodę izolacji natryskowej od innych form ocieplania budynków? Dlaczego taka forma izolacyjna cieszy się obecnie tak dużą popularnością na rynku i korzysta się z niej także przy budynkach gospodarczych albo przemysłowych? Eksperci wskazują między innymi na ogromne walory energetyczne, ale również takie elementy jak:

– akustyka, ponieważ pianka ma też właściwości izolujące od dźwięków, w tym hałasów i szumów zewnętrznych i wewnętrznych,

– cyrkulacja powietrza, która w przypadku warstwy izolacyjnej z pianki odbywa się dwukierunkowo a nie tylko w jedną stronę (do środka),

– zdrowie, ponieważ izolacja natryskowa wykorzystuje wyłącznie bezpieczne materiały antyalergiczne, a sama warstwa nie kumuluje pyłów i kurzu,

– niskie koszty inwestycji, które są znacznie mniejsze niż przy ocieplaniu wełną mineralną,

– oszczędność na ogrzewaniu, która wynika z faktu wysokiego współczynnika termoizolacji pianki i pozwala zachować wewnątrz budynku więcej energii cieplnej.

Niższa cena, doskonała jakość

Dla wielu inwestorów, w tym głównie osób prywatnych budujących swoje domy, ostatnie dwa elementy są w zasadzie kluczowe podczas wyboru najlepszej metody na ocieplanie poddasza. Możliwość zapłacenia mniej za izolację termiczną, która doskonale spełni swoją rolę przez wiele lat, to najważniejszy (i zarazem wyjątkowo praktyczny) argument przy podejmowaniu decyzji. Oczywiście aby mieć pewność, że izolacja natryskowa zostanie wykonana poprawnie, zgodnie ze sztuką i tym samym zachowa swoje właściwości termiczne, warto wybrać firmę mającą doświadczenie w tego typu pracach. To istotne chociażby ze względu na konieczność dobrania odpowiednio grubej warstwy natrysku oraz jej prawidłowego rozprowadzenia po całej powierzchni. Pod tym względem opłaca się zaufać sprawdzonym fachowcom, aby przez kolejne lata cieszyć się ciepłem własnego domu.

Related posts

Leave a Comment