Fanger Calipro – test dokładności suwmiarki elektronicznej

suwmiarka

Podczas budowy domu musimy ciągle mierzyć, sprawdzać, porównywać – a jeśli chcemy sprawdzić wymiary niedużego przedmiotu, nic nie nada się do tego tak dobrze jak suwmiarka elektroniczna. Jest to po prostu suwmiarka z dodatkowym wyświetlaczem, na którym możemy odczytać wynik pomiaru. W tym porównaniu skupimy się na ocenie urządzenia, które – według rankingu suwmiarek elektronicznych – aspiruje do miana najlepszego w przedziale cenowym do 500 zł. Mowa tutaj oczywiście o Fanger Calipro.

W zależności od miejsca zakupu cena urządzenia mieści się w przedziale 220 – 350 zł. Jest to spory rozstrzał, ale w poniższej recenzji dowiesz się, dlaczego może być to zakup godny rozważenia.

Jakie kryteria zastosowaliśmy przy ocenianiu Fager Calipro?

Podczas tworzenia tego materiału nie opieraliśmy się tylko na materiałach z rankingu lub deklaracjach producenta. Po przeszukaniu i analizie informacji z internetu i finalnie zamówieniu urządzenia do redakcji jesteśmy w stanie stwierdzić, czym się wyróżnia.

Materiał wykonania: na blogu TechTest znajduje się recenzja suwmiarki Calipro z dobrymi zdjęciami. Wynika z niej, że narzędzie wykonane jest w 100 procentach z metalu. Jest to rozwiązanie dość niespotykane – w czasie wycieczki do Castoramy w poszukiwaniu urządzeń do testów nie znaleźliśmy żadnej innej suwmiarki, która nie miałaby elementów plastikowych. Ten fakt sprawił, że zamówiliśmy jedną sztukę Fanger Calipro aby to sprawdzić – jeden z pracowników redakcji akurat potrzebował suwmiarki. I wiecie co? To prawda. Cała suwmiarka jest metalowa.

Dokładność: według producenta 0.01 mm do 0.02 mm. Według nas – nawet lepiej.Do testu użyliśmy sczelinomierza, czyli po prostu zestawu płytek o bardzo precyzyjnie ustalonej grubości. Wykonaliśmy dwa testy – a ich wynik możecie zobaczyć poniżej. 

W pierwszym teście wybraliśmy płytkę o grubości 0.40 mm. Wynik z suwmiarki:

fanger calipro pomiar 0.40 mm

No dobrze, to mogło być szczęście. Losowo wysunęliśmy więc kolejną płytkę o grubości 0.9 mm. Wynik z suwmiarki:

fanger calipro pomiar 0.90 mm

Wygląda na to, że ta suwmiarka elektroniczna jest bardzo dokładna. Jeśli chodzi o dokładność, naprawdę nie mamy się do czego przyczepić.

Milimetry i cale: kolejną ciekawą funkcją suwmiarki – dość popularną w tego typu urządzeniach – jest możliwość przełączania z milimetrów na cale. Przydaje się to szczególnie, jeśli pracujemy w systemie mieszanym (imperialnym + metrycznym). No i zawsze może się trafić jakiś niestandardowy element do zmierzenia. Jak dla nas – konieczność. Na szczęście występująca w Fanger Calipro

Pomiar względny: Chcesz zmierzyć różnicę pomiędzy dwoma przedmiotami? Żaden problem – bierzesz kartkę i długopis i zaczynasz liczyć … no chyba że masz suwmiarkę, która zrobi to za Ciebie. W przypadku Fanger Calipro wystarczy, że zmierzysz pierwszy przedmiot, następnie wyzerujesz licznik przyciskiem “Zero”, a następnie zmierzysz drugi. Liczba wyświetlona na wyświetlaczu będzie różnicą wymiarów. Ciekawa rzecz, z pewnością rzadziej spotykana niż przełączanie jednostek. 

Podsumowanie

Do testu tego urządzenia skłonił nas ranking Dobrych Wyborów oraz Szymon z TechTestu. W momencie pisania tego podsumowania suwmiarka jest już w walizce z narzędziami  jednego z naszych pracowników, który jest stolarzem z zamiłowania. Jak na razie – nie narzeka. Testy bardziej miarodajne także zostały przeprowadzone, a wynik jest dość jednoznaczny. Nie wiemy, czy ta suwmiarka jest najlepszym urządzeniem, jakie możesz kupić, ale w przedziale cenowym do 500 zł raczej nie znajdziesz nic lepszego.

Related posts

Leave a Comment