Biały blat w kuchni – czy warto?

biały blat kuchenny

Ostatnie lata pokazują, że moda na biel w kuchni nie przemija. Jasne kolory w takim wnętrzu sprawiają, że całe pomieszczenie wydaje się większe, bardziej przestrzenne, eleganckie i wyrafinowane. Wiele osób decyduje się jednak na białe ściany czy białe fronty kuchenne, pozostawiając blaty w innych odcieniach. Warto jednak zaryzykować i postawić na jasny blat w kuchni, który, wykonany z dobrych jakościowo materiałów, przetrwa długie lata.

Biel – czy to twój kolor?

Decydując się na urządzanie kuchni w kolorze białym, warto zrobić to w pełni świadomie. Po pierwsze, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno lubimy ten kolor. W jasnych, przestronnych pomieszczeniach z pewnością odnajdą się osoby, które chętnie utrzymują porządek w domu, a sięgnięcie po ścierkę czy szmatkę do podłogi nie jest wyczynem na miarę rekordów Guinessa. Białe, przejrzyste wnętrza idealnie sprawdzają się w przypadku osób, które nie położą się spać, jeśli nie odłożą ostatniej rzeczy na swoje miejsce, a czyste, uporządkowane pomieszczenia napełniają je spokojem i lekkością ducha.

Biały blat kuchenny – z jakiego materiału?

Osoby, które decydują się na biel w kuchni, często nie chcą białego blatu, gdyż obawiają się, że nie zdołają utrzymać go w czystości i nienagannym wyglądzie. W takim wypadku warto wybierać materiały, które dadzą gwarancję czystości na lata.

Biały blat kuchenny nie powinien być zatem wykonany z kamienia, gdyż posiada on porowatą powierzchnię, która w ekspresowym tempie wchłania zabrudzenia. Co za tym idzie – kamienny blat bardzo szybko przestanie być biały. Ceramiczny blat w jasnych barwach nie gwarantuje efektu naturalności, z kolei spieki ceramiczne to materiał kruchy, z ryzykiem uszkodzenia podczas montażu. Pozostają więc dwie opcje – albo blat kuchenny z konglomeratu kwarcytowego, albo biały blat kuchenny z płyty laminowanej. Obydwa prezentują się pięknie, charakteryzują się wytrzymałością na uszkodzenia i uderzenia, a ponadto są znacznie bardziej plamoodporne i higieniczne.

Efekt białego blatu

Biały blat kuchenny zamontowany na szafkach z jasnymi drzwiami na pewno da efekt znacznie większej przestrzeni. Biel rewelacyjnie odbije światło i sprawi, że kuchnia będzie wydawać się czysta i świeża, a ponadto optycznie powiększy całe pomieszczenie.

By osiągnąć nietuzinkowy efekt harmonii, warto pomyśleć o wykończeniu przestrzeni pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi tym samym materiałem, z którego wykonano blat. Jest to tzw. backsplash. Mimo, że jest to mało popularne rozwiązanie na obecny czas, z pewnością niedługo znajdzie swoich zwolenników. Jest ono przede wszystkim doceniane w małych mieszkaniach, gdzie salon połączony jest z aneksem kuchennym, przez co niełatwo o osiągnięcie efektu spójności.

Biały, jasny blat to niesamowite wyzwanie zarówno dla osób, które montują wykończenie, jak i dla osób zajmujących się na co dzień sprzątaniem pomieszczenia i dbaniem o porządek. Warto jednak pomyśleć o białym blacie, zwłaszcza podczas remontów starych domów, gdzie kuchnie bardzo rzadko posiadają zabudowę na tej samej ścianie co okno, przez co przestrzeń robocza jest dodatkowo zaciemniona. Biały blat kuchenny pozwoli wówczas na ocieplenie i rozjaśnienie miejsca przygotowywania posiłków.

Related posts

Leave a Comment