Taśma dyfuzyjna – do czego służy?

taśma dyfuzyjna

Poszukując skutecznych sposobów na uszczelnienie okna, możemy spotkać się z ofertą produktów, o których wiele osób nie słyszało do tej pory. Jednym z nich jest taśma dyfuzyjna. Do czego służy? Dlaczego warto zdecydować się na jej zastosowanie? Jak znaleźć dobre taśmy dyfuzyjne, które spełnią nasze oczekiwania? Przekonajmy się.

Czym jest taśma dyfuzyjna?

Taśma dyfuzyjna to jeden z rodzajów materiałów uszczelnieniowych, który wykorzystuje się przy montażu okien, okien balkonowych oraz drzwi. Jak sama nazwa wskazuje powinna ona być dyfuzyjna, oczywiście o innej wartości oporu dyfuzyjnego mówimy od wewnątrz pomieszczenia a o innym od strony zewnętrznej. Dlatego też przy montażu okien potrzebujemy dwie różne taśmy dyfuzyjne: paroprzepuszczalną i niskoparoprzepuszczalną. Są na rynku produktu które podjęły próbę łączenia tych parametrów w jednej taśmie niestety jednak kosztem ich parametrów izolacji cieplnej. Są to rozwiązania taśm samorozprężnych, jednak obecnie jeszcze bardzo drogie na rynku. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak rozdzielenie taśmy dyfuzyjnej zewnętrznej od taśmy dyfuzyjnej wewnętrznej. Ta pierwsza powinna charakteryzować się oporem dyfuzyjnym na poziomie Sd=2 m zaś taśma dyfuzyjna wewnętrzna powinna mieć Sd na poziomie min 30 m.

Do czego służy?

Taśma dyfuzyjna służy uszczelnienia połączenia okna z murem, zapewnia nam szczelny montaż, eliminuje niekontrolowaną infiltrację powietrza przez nasze złącze i reguluje przepływ wilgoci poprzez złącze.

Taśmy dyfuzyjne wewnętrzne zbudowane są w taki sposób, by skutecznie regulować przepływ pary wodnej przez złącze, odprowadzać parę wodną i wilgoć na zewnątrz budynku oczywiście w zakresie do jakiego są przeznczone, nie zastąpią one nigdy prawidłowo działającej wentylacji.

Taśmy dyfuzyjne zewnętrznej są produktami wysokoparoprzepuszczalnymi aby odprowadzić ewentualną wilgoć ze złącza na zewnątrz ale muszą być też odporne na deszcz i wiatr aby absolutnie zapobiegać wnikania wody opadowej do wewnętrza złącza i mieszkania.

Z uwagi na łatwość i pewność wykonania szczelnego złącza warto wybierać taśmy dyfuzyjne w płynie , które nie wymagają tak starannego przygotowania ościeża jak taśmy tekstylne czy samorozprężne.

W połączeniu z innymi materiałami uszczelniającymi, takimi jak piana montażowa, pozwala na stworzenie szczelnej bariery chroniącej przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i zmniejszającej zużycie energii.

Zalety taśm dyfuzyjnych

Taśma dyfuzyjna to rozwiązanie, które jest coraz powszechniej wybierane  gdy chcemy uzyskać szczelny montaż. Wynika to z licznych zalet, które posiada. Szczególnie taśmy dyfuzyjne w płynie powszechnie nazywane foliami izolacyjnymi.  Wśród nich wymienić trzeba przede wszystkim wszechstronność i łatwość zastosowania i brak konieczności specjalnego przygotowania podłoża ościeża co jest wymagań dla taśm dyfuzyjnych tekstylnych czy samorozprężnych. Jest to bowiem produkt, który doskonale przylega do materiałów takich jak beton, drewno, PVC, pustaki ceramiczne czy silikaty. Taśmy dyfuzyjne nie reagują również w kontakcie z pianką PU oraz innymi rodzajami uszczelnień. Możemy więc wykorzystać je w przypadku montowania każdego rodzaju okien.

Kolejną mocną stroną taśm dyfuzyjnych płynnych jest ich trwałość. Są odporne na działanie większości czynników atmosferycznych, nie szkodzi im również promieniowanie UV. Możemy więc mieć pewność, że będą stanowiły szczelną i solidną ochronę przez długi czas. Nie wymagają od nas również dodatkowej obróbki, tynkowania, są estetyczne i praktycznie niewidoczne.

Gdzie znaleźć taśmy dyfuzyjne wysokiej jakości?

Aby taśma dyfuzyjna spełniała wszystkie nasze oczekiwania, warto postawić na materiały najwyższej jakości. Obecnie bez trudu możemy znaleźć je na polskim rynku. Jedną z firm, która ma je w swojej ofercie jest Wins – marka należąca do Grupy Selena. W ofercie tego producenta znajdziemy szeroki wybór taśm dyfuzyjnych, które wyróżniają się wysoką jakością, trwałością oraz łatwością aplikacji.

Podsumowując, taśma dyfuzyjna płynna to bardzo funkcjonalne, nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zapewnić sobie pełną szczelność okien w budynku, a jednocześnie nie obawiać się o rozwój pleśni spowodowany wilgocią. Nie dziwi więc fakt, że taśma dyfuzyjna płynna jest coraz częściej wykorzystywana podczas montażu nowych lub wymiany okien.

Related posts

Leave a Comment