Jak dobrać stoły spawalnicze, aby zwiększyć tempo pracy w warsztacie?

stoły spawalnicze

Zawód spawacza jest zawodem intratnym, jednak praca sama w sobie do łatwych nie należy. Zadanie ułatwiają jednak odpowiednio dobrane narzędzia i akcesoria spawalnicze. Do tych ostatnich zaliczymy stoły spawalnicze. Jak je dobrać, aby praca w warsztacie była szybka i komfortowa?

Stoły spawalnicze – jakie jest ich przeznaczenie?

Stół spawalniczy służy do spawania, jednak jego zadaniem jest przede wszystkim umożliwienie komfortowej pracy spawaczowi. Dzięki temu akcesorium może on pracować na poziomie pasa, co jest wygodne i bezpieczne. Zmniejsza się potrzeba schylania, a to sprawia, że pracownik precyzyjnie spaja elementy. Stabilność powierzchni i równość blatu roboczego stołów spawalniczych czyni je idealnym miejscem do wykonywania pomiarów. 

Oczywiście stoły spawalnicze można wykorzystać również do innych celów – przechowywania narzędzi spawalniczych czy obróbki drewna. 

Dobrze dobrane stoły spawalnicze, a tempo pracy w warsztacie

Jeśli chcesz wyposażyć swój warsztat w stoły spawalnicze, wiedz, że powinny one mieć odpowiednie parametry. Dobrze dobrane zwiększą tempo pracy, dzięki temu, że umożliwią spawaczom wykonywanie jednakowych konstrukcji. 

Nie bez znaczenia jest tu materiał, z którego wykonane są stoły spawalnicze. Tym, co wyróżnia wysokiej klasy akcesoria, jest płaska i stabilna powierzchnia, która może wytrzymać nawet duże obciążenia. 

Na pewno warto skupić się na modelach dających możliwość wyposażenia według konkretnych potrzeb i umiejętności. 

Stoły spawalnicze – z jakich materiałów powinny być wykonane?

Dobrej klasy stoły spawalnicze są wykonane ze stali (najlepiej S355J2 + N). Blacha stalowa jest materiałem, który nie podlega obróbce cieplnej, nie jest hartowany ani ozonowany. Jak się okazuje, dodatkowe powłoki na powierzchni stołu wcale nie są konieczne, a producenci, którzy je stosują, chcą zwykle podnieść cenę swoich akcesoriów spawalniczych. 

Jeśli zdecydujesz się na modele stołów spawalniczych ze stali S355J2 + N, musisz o nie odpowiednio zadbać. Przede wszystkim chodzi tu o użycie środków zabezpieczających przed odpryskami. 

Wytrzymałe i trwałe stoły spawalnicze

Kiedy wybierasz stoły spawalnicze do swojego warsztatu, zwróć uwagę na to, czy mają one wzmocnienia. Zazwyczaj ich konstrukcje są żebrowe, co wpływa na wytrzymałość wspomnianych akcesoriów. Dobrej jakości stół spawalniczy posłuży na lata.

Kupując stoły spawalnicze, przyjrzyj się otworom, w których montuje się narzędzia. W pracy najlepiej sprawdzą się frezowane i fazowane, czyli takie o załamanych krawędziach. 

Stoły spawalnicze łączone i z regulacją

Jeśli wyposażasz swój warsztat w niezbędne sprzęty spawalnicze, powinieneś kierować się nie tylko ich jakością, ale także komfortem pracy spawaczy. Co zatem powinny mieć stoły spawalnicze, aby spawanie przebiegało sprawnie i szybko? Jedną z ważniejszych kwestii jest możliwość regulacji wysokości. Dzięki niej każdy ze spawaczy może dostosować akcesorium do swoich potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy. 

Pamiętaj, aby stoły spawalnicze, które wybierzesz, miały możliwość łączenia tak, aby powstał jeden duży blat. Jest to istotne, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo pracownikom i dobrze organizuje przestrzeń warsztatu. Dobrym pomysłem może okazać się kupno stołów modułowych, które pozwalają zwiększyć liczbę miejsc do mocowania akcesoriów (wpływają na to szczeliny między płytami blatu). 

Stoły spawalnicze wpływają na komfort pracy i jej szybkość. Pamiętaj, aby wybrać te ze stali S355J2 + N, która jest trwała i wytrzymała. Nie bez znaczenia jest także regulacja wysokości, jak również sama powierzchnia blatu. Powinna być przede wszystkim stabilna i równa.   

Related posts

Leave a Comment