Miasto jest zbyt hałaśliwe? Warto rozważyć okna dźwiękochłonne!

okna dzwiekochlonne

Mieszkanie w mieście ma niewątpliwie wiele zalet – mnogość sklepów, możliwość korzystania z transportu miejskiego, bliskość centrów handlowych, itd. Niestety jednym z problemów, zwłaszcza osób mieszkających w centrum jest hałas. Wtedy dobrym rozwiązaniem mogą okazać się okna dźwiękochłonne.

Okna dźwiękochłonne do miasta

W zależności od tego, jaką część miasta zamieszkujemy, poziom hałasu może się różnić. Przykładowo w centrum miasta może być dużo głośniej niż na jego obrzeżach. Jeżeli zwyczajne okna nie zapewniają nam odpowiedniej izolacji akustycznej, warto zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim są okna dźwiękochłonne.

Ich konstrukcja sprawia, że zapewniają one znacznie lepsze właściwości akustyczne od zwyczajnych okien, które najczęściej są montowane w mieszkaniach. Ich parametry docenią w szczególności osoby, które mieszkają w zatłoczonych częściach miasta, w których nasilenie hałasu pochodzącego z zewnątrz, utrzymuje się na zbliżonym poziomie przez większość dnia, a czasami i nocy.

Należy zwrócić tutaj uwagę, że okno musi w całości być przystosowane pod to rozwiązanie. Większa liczba szyb nie oznacza od razu, że okno jest dźwiękochłonne. 

Kiedy opłaca się zamontować takie okna?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej – kiedy zamieszkujemy głośną okolice. Choć przykład dotyczył miasta, może być to równie dobrze teren poza nim. Jeżeli np. nasz dom znajduje się niedaleko zakładu przemysłowego, który generuje dużo hałasu, okna dźwiękochłonne sprawdzą się także w domu jednorodzinnym.

To także dobre rozwiązanie, do różnego rodzaju biur, które mogą znajdować się w okolicy o zwiększonym ruchu. W przypadku spotkań z kontrahentami czy klientami, nie będziemy musieli obawiać się, że kakofonia zza okna, będzie utrudniała nam prowadzenie rozmów biznesowych.

Okna dźwiękochłonne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występuje duży hałas. Musimy jednak mieć na względzie, że nie same okna stanowią barierę dla dźwięku, ale także sam budynek. Dlatego chcąc zadbać o odpowiednią izolację akustyczną, należy wziąć pod uwagę nie tylko same okna i ich obsadzenie, ale również to, na jakiej ścianie będą się znajdować.

Okna dźwiękochłonne, a cena

W zależności od firmy, modelu i rozwiązań w nim zastosowanych, ceny te mogą znacząco się wahać. Dlatego nie da udzielić się precyzyjnej odpowiedzi, ile mogą kosztować okna dźwiękochłonne.

Decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy przede wszystkim patrzeć na właściwości akustyczne okien. Jeżeli zależy nam na ciszy i odpowiedniej izolacji, to właśnie te parametry powinny być dla nas ważniejsze niż cena.

Related posts

Leave a Comment