Wiosenne czyszczenie kostki brukowej. Czy kostkę brukową powinniśmy myć samodzielnie?

czyszczenie kostki brukowej

Kalendarzowa wiosna w 2021 r. przypadła na dzień 21 marca. Mimo tego, iż astronomiczny początek wiosny mamy już za sobą, pierwsze dni kwietnia przyniosły liczne opady śniegu, utrudniając prace porządkowe wokół naszych domów.  Ze względu na zróżnicowaną pogodę, wiosna rządzi się swoimi prawami, lecz wielu z nas decyduje się jednak na solidne porządki wokół nieruchomości. W ramach wiosennych prac zbieramy ostanie liście po poprzednim sezonie, zamiatamy ulice, myjemy elewacje oraz zamawiamy usługę na czyszczenie kostki brukowej. Dużo osób decyduje się, aby w tym  przypadku skorzystać z usług profesjonalnej firmy sprzątającej Kastelnik. Jak wygląda skuteczne mycie kostki brukowej oraz czy warto zlecić to specjalistycznym firmom, przeczytacie w tym artykule.

Różne rodzaje kostki brukowej – charakterystyka i zastosowanie

By odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób należy wyczyścić kostkę brukową, zależy od tego, z czego jest wykonana oraz od tego, w jakim stopniu i czym jest zanieczyszczona. Gruntowne mycie tego typu podłoża powinno być wykonane z użyciem specjalistycznego sprzętu, tak, aby nie naruszyć jego budowy. To, na co zwracają dużą uwagę inwestorzy, to poziom wytrzymałości kostki, w zależności od tego, gdzie będzie ona położona, czy będziemy potrzebować wytrzymalszego lub mniej wytrwałego materiału. Przykładowo kostka, którą montujemy przy ogródku jako chodnik, gdzie ewentualnie przenoszone są małe sprzęty ogrodowe, nie wymaga dużej wytrzymałości na ścieranie. Natomiast na terenie wjazdu do posesji, materiał oraz podłoże musi być zdecydowanie bardziej wytrzymałe, ponieważ mamy do czynienia z ciężkimi pojazdami i dużymi obciążeniami.

Chcąc dokładnie scharakteryzować dostępne materiały, możemy wyróżnić dwa jego rodzaje: szlachetny i przemysłowy. Przemysłowa kostka jest stosowana przede wszystkim na terenach produkcyjnych i na różnego rodzaju wjazdach publicznych. Kostka szlachetna zazwyczaj ma różnego rodzaju wzory i kolory. 

Jeśli chodzi o materiał, z którego stworzony jest bruk, to jest to zazwyczaj wytrzymały beton. Wówczas można go zastosować na różnego rodzaju nawierzchniach bez obaw, że zostanie on zniszczony. Istnieją również na rynku kostki brukowe stworzone z kamienia, a dokładniej z kamienia szlachetnego, w tym granitu czy kamienia polnego. 

Jak czyścimy kostkę brukową?

Wymarzona kostka brukowa na podjeździe to wizja, którą miał niejeden z nas, myśląc o domu z podwórkiem. Jednakże nie wszyscy pamiętają o tym, że aby cieszyć się długo jej dobrym wyglądem, powinniśmy ją regularnie konserwować. Ważne jest, aby przede wszystkim przeprowadzać regularne czyszczenie kostki brukowej po sezonie zimowym, ponieważ pod pokrywą śniegu znajdują się zanieczyszczenia, gromadzone przez okres kilku miesięcy lata oraz jesieni. Mycie kostki brukowej to nie tylko czyszczenie, ale i również jego konserwacja i impregnacja. Podczas wykonywanych prac, specjaliści muszą mierzyć się m.in. z zanieczyszczeniami atmosferycznymi, plamami oleju silnikowego oraz zabrudzeniami powstałymi po różnego rodzaju remontach, czy chemikaliach. Należy w tym celu stosować wyłącznie sprawdzone metody czyszczenia, pamiętając, że silne zabrudzenia skutecznie usuwamy gorącą wodą. Oczyszczając swoje podwórko z zanieczyszczeń biologicznych lub atmosferycznych, powinniśmy zatrudnić do tego profesjonalną firmę sprzątającą. Przedsiębiorstwo Kastelnik już od 2013 roku zajmuje się czyszczeniem kostki brukowej, posiadając lokalne oddziały na terenie całej Polski. Stosujemy w tym celu profesjonalny sprzęt do mycia kostki brukowej np. wysokociśnieniowe urządzenia z podgrzewaniem wody –  Karcher HDS 1000 DE.

Przygotowanie bruku do mycia, czyli wiosna w ogrodzie 

Nawet najbardziej zadbana kostka po zimie będzie posiadała zanieczyszczenia, które będą wymagały zastosowania profesjonalnej usługi czyszczenia bruku, czy posadzki w ogrodzie. Jak przygotować ją przed przyjazdem specjalistycznej ekipy sprzątającej? To, co powinniśmy na początku zrobić to schować wszystkie przedmioty, które będą przeszkadzać w poprawnym wykonaniu realizacji. Łopaty do śniegu, różnego rodzaju maszyny ogrodowe, czy też kosze na odpady. Bez tego nie będzie można podejść do czyszczenia, ponieważ cała powierzchnia kostki nie będzie dostępna. Jeśli nie mamy czasu na schowanie, czy usunięcie tych przedmiotów, możemy skorzystać z dodatkowej usługi, jaką jest sprzątanie przestrzeni podwórkowych. Taką usługę również oferują najlepsze firmy sprzątające. Wówczas zyskujemy oszczędność czasu, ponieważ zlecenie jest wykonane szybko i kompleksowo. 

Dlaczego warto czyszczenie kostki brukowej zlecić profesjonalnej firmie?

Warto na wstępie wspominać o tym, że zlecenie umycia kostki brukowej przed domem to wielka oszczędność naszego czasu. To, co przemawiać może najbardziej do osób, które chcą cieszyć się czystą i zadbaną kostką brukową każdego dnia jest fakt, że usługa zostaje przeprowadzona w jeden a maksymalnie dwa dni. Nie musimy zastanawiać się, czy użyte przez nas specyfiki, czy urządzenia zniszczą daną powierzchnię. Czasami wystarczy tylko pozamiatać wszystkie liście i kostka będzie przygotowana do następnego sezonu, lecz sytuacja może być bardziej skomplikowana np. po renowacji elewacji budynku. Będziemy mieć wówczas do czynienia ze śladami zaprawy murarskiej, których usunięcie nie będzie proste bez specjalistycznych środków zmiękczających zaprawę betonową. Stosowanie niewłaściwych środkówchemicznych może być po pierwsze nieskuteczne, a dodatkowo istnieje możliwość, że ją po prostu uszkodzimy kostkę,powodując na niej przebarwienia. W szczególności uważać trzeba, gdy mamy do czynienia z kamieniem naturalnym, który jest bardziej podatny na różnego rodzaju uszkodzenia i zmiany koloru. Profesjonalna firma sprzątającą Kastelnik oferuje również czyszczenie elewacji metodą niskociśnieniową lub parą. Po zimie ze względu na zanieczyszczenia atmosferyczne fasada budynku może mieć czarny osad. W miejscach zacienionych możemy również zaobserwować zielone wykwity, które zaliczamy do zabrudzeń biologicznych. W obu przypadkach zastosowanie specjalistycznego mycia pozwoli na skuteczne pozbycie się problemu i da możliwość na cieszenie się widokiem czystego i estetycznego budynku. 

Na pytanie, czy warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która oferuje czyszczenie kostki brukowej lub elewacji, odpowiemy zdecydowanie – tak. Bez względu na to, jaki rodzaj nawierzchni posiadamy, po zimie będzie ona wymagała mycia i być może lekkiej renowacji i konserwacji. Nie mamy co tutaj się zastawiać. Nie tylko nasz ogród wymaga pielęgnacji. Jeśli chcemy, by usługa czyszczenia była wykonana w sposób właściwy, powinniśmy skontaktować się z  najbliższą firmą, która zajmie się tym w sposób specjalistyczny. Oczywiście ważne jest tu doświadczenie i pozytywne opnie wcześniejszych klientów. 

Jedna z takich firm, oferujących w sezonie gruntowne mycie bruku jest firma Kastelnik. W ramach swoich usług czyszczenia kostki brukowej wykonuje usługi w przystępnej cenie na terenie całego terenu. Pamiętaj – niezwykle łatwo jest zniszczyć nawierzchnię poprzez zastosowanie niewłaściwego środka do mycia lub impregnacji. Jeżeli zdecydujesz się na przeprowadzenie wszystkich prac we własnym zakresie rekomendujemy zasięgnięcie wiedzy wprost ze  specjalistycznych poradników na temat jak wyczyścić kostkę brukową domowym sposobem?

Related posts

Leave a Comment