Metalowy płot – wiosenna renowacja

brama metalowa

Wraz z wiosną nadchodzą piękne kwiaty, i jasne słońce; drzewa i krzewy wypuszczają liście. Zaczyna się sezon prac ogrodowych. Sprawdzamy stan naszego domu i przyległej działki. Reperujemy ewentualne zniszczenia i troszczymy się o reprezentacyjny wygląd naszej posesji. W tych działaniach nie można przegapić renowacji metalowego ogrodzenia. Płot wykonany ze stali, żeliwa bądź żelaza raz na 3-4 lata potrzebuje konserwacji i malowania. Robimy to nie tylko ze względu na wygląd naszego domu, ale i ze względów bezpieczeństwa. Uszkodzone ogrodzenie nie chroni nas należycie.

Renowacja metalowego płotu – od czego zacząć?

Prace nad ogrodzeniem z metalu zaczynamy od gruntownej inspekcji jego stanu. Trzeba zwrócić uwagę na łuszczącą się farbę i ogniska rdzy. Brud i  złuszczoną farbę należy usunąć. Można zrobić to ręcznie – przy użyciu drucianej szczotki lub papieru ściernego. W przypadku dużych płotów metalowych warto posłużyć się ręczną szlifierką do metalu . Natomiast duże, zniszczone ogrodzenie warto oczyścić metodą piaskowania. Jest to metoda droższa i bardziej angażująca czasowo, piaskowanie jest jednak metodą najskuteczniejszą.

Renowacja metalowego płotu – co zrobić z ogniskami rdzy?

Rdza jest bezlitosna. Stal, żeliwo, stopy aluminium, nawet te cynkowane, wystawione na działanie pogody, prędzej czy później mogą zacząć korodować. W takim przypadku w trakcie renowacji metalowego płotu trzeba usunąć wszystkie ogniska rdzy. Można to zrobić mechanicznie, istnieją także specjalne chemiczne preparaty, usuwające gruntownie zabrudzenia, farbę i rdzę.

Co po oczyszczeniu płotu?

W następnej kolejności należy odpylić, odtłuścić i osuszyć powierzchnię ogrodzenia poddawanego renowacji. Odtłuścić płot można szmatką nasączoną terpentyną, czy rozpuszczalnikiem. Następnie warto podłoże zagruntować specjalną farbą antykorozyjną – jest to krok kluczowy, gdy chcemy uchronić ogrodzenie przed zniszczeniem. Następnie kładziemy farbę podkładową, która zwiększa przyczepność farby dekoracyjnej. No i w końcu – właściwą farbę dekoracyjną. Istnieje też opcja położenia na płot metalowy gruntoemalii. Łączy ona funkcje impregnatu antykorozyjnego i warstwy wierzchniej, nie wymagają też bardzo gruntownego czyszczenia powierzchni metalowych.

Malowanie metalowego płotu – narzędzia

Najprostsze narzędzia do malowania metalowego płotu to pędzle: płaski, i owalny do malowania zgięć i zakamarków. Na większych powierzchniach sprawdzi się także wałek. Można rozważyć użycie pistoletu lakierniczego. Plusem jest łatwość nakładania równej warstwy farby. Minusem – większe jej zużycie i konieczność dokładnego zabezpieczenia otoczenia przed zabarwieniem. No i potrzebna jest sprężarka.

Farba, aby jak najdłużej wyglądała dobrze na naszym metalowym ogrodzeniu, musi być nakładana w zgodzie z wytycznymi producenta. Po pierwsze, w odpowiednich warunkach pogody: temperaturze i poziomie wilgotności. Dodatkowo czas między nakładaniem warstw musi być przestrzegany. Inaczej niestety nie osiągniemy zakładanego efektu. Warto zadbać o dokładność pracy i uzbroić się w cierpliwość. Efekt – jak malowanie!

Related posts

Leave a Comment