Silikon sanitarny – niezbędny przy remoncie łazienki

silikony sanitarne

Remont łazienki trzeba dobrze zaplanować. Zazwyczaj przeprowadza się go z dwóch powodów – obecna kolorystyka i układ po prostu się znudziły lub na ścianach i fugach pojawił się grzyb, a stary silikon zaczął nieładnie odchodzić od powierzchni wanien czy powierzchni PCV. Dlatego oprócz nowego planu, trzeba pomyśleć też o produktach wysokiej jakości, by efekt prac utrzymał się na kolejne kilkanaście lat.

Dlaczego dokładne uszczelnienie spoin jest tak ważne?

W łazience istnieje wiele miejsc, które z czasem mogą być źródłem grzybów bardzo niebezpiecznych dla zdrowia. Wszelkie szczeliny pomiędzy ścianą a wanną, prysznicem, umywalką, brodzikiem czy innymi urządzeniami sanitarnymi powinny być skrupulatnie zaklejone. Takie zabezpieczenie uniemożliwi wodzie dostawanie się w trudne do wyczyszczenia i osuszenia miejsca oraz rozwijanie się bakterii, grzybów i pleśni. Warto jednak przed zakupem silikonu dowiedzieć się o jego rodzajach, zastosowaniu i zaletach.

Silikon sanitarny kwasowy i neutralny

Główną różnicą pomiędzy silikonami sanitarnymi jest zapach i zastosowanie do konkretnych typów podłoży. Silikon kwaśny ma specyficzny zapach z racji tego, że przy aplikacji wydziela kwas octowy. Nie należy stosować go do powierzchni metalowych, ponieważ może wywołać ich korozję. Innymi powierzchniami, które nie są odpowiednie dla silikonu kwasowego, są: beton, wapno, tynk mineralny i tworzywa sztuczne. Świetnie poradzi sobie natomiast z uszczelnieniem instalacji wodociągowych oraz spoin pomiędzy płytkami ceramicznymi, umywalką i wanną.

Silikon neutralny nie ma najmniejszego problemu z przyczepnością do materiałów PCV. Nie powoduje też korodowania metali. Bez znaczenia jest również porowatość danej powierzchni, ponieważ ten rodzaj silikonu doskonale przywiera do obu typów.

Zalety silikonów sanitarnych

Te produkty są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, pleśnie i grzyby, czy środki do czyszczenia i silne detergenty. Wytrzymują wysokie temperatury i nie są wrażliwe na światło UV. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, czyli właśnie w łazience, ale też przy zlewozmywaku w kuchni, basenach czy instalacji wodociągowej.

Silikony utrzymują swój kolor, szczególnie białe, które z czasem nie żółkną. Dobrej jakości silikony sanitarne są pozbawione szkodliwych związków MEKO, dlatego warto poświęcić chwilę na przeczytanie składu. W końcu produkt ten będzie wykorzystywany w pomieszczeniu, w którym może mieć styczność ze skórą i wszystkie szkodliwe związki chemiczne mogą przedostać się do organizmu.

Warto jeszcze zaznaczyć, że obecna gama kolorystyczna jest bardzo duża. Kiedyś biały silikon sanitarny był jedynym możliwym wyborem. Dzisiaj projekty łazienek przewidują kolorowe płytki, ciekawe tapety czy ciemne kolory ścian. Biały silikon niekoniecznie pasowałby do finalnego wystroju.

Podsumowując, silikon sanitarny jest niezbędny do tego, by prawidłowo uszczelnić różne szczeliny i spoiny pojawiające się w wyniku białego montażu, czy np. uszkodzeń. Ochroni przed pojawianiem się grzybów i pleśni oraz doskonale wkomponuje się w panująca kolorystkę.

Related posts

Leave a Comment