Audyty energetyczne są kluczowym narzędziem w ocenie charakterystyki energetycznej budynków oraz w identyfikacji możliwości oszczędności energii w budynku. Jest to ważne narzędzie, które pomaga właścicielom budynków zidentyfikować obszary, w których można zaoszczędzić energię i poprawić efektywność energetyczną. Ocena energetyczna budynków w ramach audytu energetycznego obejmuje analizę zużycia energii, izolacji termicznej, systemów grzewczych a ramach audytu efektywności energetycznej również układów chłodzących oraz oświetlenia.
Audyt energetyczny do programu Czyste Powietrze skupia się na dokładnej analizie zużycia energii w budynku, identyfikacji potencjalnych obszarów poprawy oraz określenie konkretnych działań mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Obecnie w programie Czyste Powietrze, aby otrzymać prawie dwukrotnie większą dotację na przedsięwzięcie z kompleksową termomodernizacją, należy zlecić wykonanie audytu energetycznego oraz zrealizować w całości wskazany wariant termomodernizacyjny z audytu energetycznego, który ma gwarantować osiągnięcie co najmniej jednego z dwóch warunków programu „Czyste Powietrze” tzw. wskaźników kompleksowej termomodernizacji, czyli: zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40% lub/i osiągnięcie wskaźnika energii użytkowej dla całego budynku, czyli zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m²*rok).
Dzięki audytowi energetycznemu można ustalić, co w pierwszej kolejności ocieplić, jakie urządzenia i systemy są najbardziej energochłonne, czy istnieją mostki termiczne, czy też budynek jest odpowiednio zaizolowany termicznie. Na podstawie zebranych danych można stworzyć plan działań mających na celu zmniejszenie zużycia energii i obniżenie rachunków za prąd i ogrzewanie. W audycie energetycznym można znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania inwestora: jaką grubość izolacji termicznej zastosować i które elementy i systemy budynku modernizować, ile będzie kosztowała modernizacja, która modernizacja najszybciej się zwróci, który wariant inwestycji najlepiej wybrać oraz jakie źródło i jakiej mocy zainstalować po modernizacji.
Wniosek: Audyt energetyczny oraz charakterystyka energetyczna budynków są kluczowymi narzędziami w dbaniu o efektywność energetyczną i oszczędność kosztów eksploatacyjnych. Dzięki nim można zoptymalizować zużycie energii i wprowadzić zmiany mające pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Warto więc skorzystać z audytu energetycznego w ramach programu „Czyste Powietrze”, aby nie tylko oszczędzać pieniądze, ale także dbać o czyste powietrze. Firmą, która pomoże w ustaleniu niezbędnych prac termomodernizacyjnych gwarantujących uzyskanie jednego lub dwóch warunków wynikających tzw. wskaźników kompleksowej termomodernizacji jest CEB.COM.PL